Bermudez Breaks Record, NCAP Wins 14 Events on Day 2 of Junior Olympics

NCAP had many outstanding swims on day 2 of the 2019 PVS Junior Olympic Championships.  Simon Bermudez led the way with a record-breaking swim in the Boy’s 11-12 200 Yard Individual Medley.  He went 2:00.48 and broke the PVS Resident Record and NCAP Team Record in the event.

NCAP swimmers also won 14 events during the 2nd day of racing.  Bermudez and Camille Spink were double event winners.  Bermudez added a win in the 100 Free to his record-breaking IM swim.  Spink touched first in the 13-14 Girl’s 200 Free and 400 IM.  Lleyton Arnold (12&under 200 Back), Madisyn Carter (11-12 50 Fly), Christopher DeVito (10&under 50 Breast), Michael Mullen (13-14 400 IM), Matthew Pianoto (13-14 100 Breast) and Carly Sebring (13-14 100 Fly) also won an event on night 2.

NCAP picked up 4 relay victories on day 2.  The 13-14 boys won both of their relays.  Emil LaSida, Matthew Pianoto, Kris Lawson and Andrew Hendrickson took first in the 13-14 Boy’s 200 Medley.  Later, Mullen, Lawson, Hendrickson and LaSida won the 13-14 Boy’s 800 Free.  At night, Lawson and Pianoto teamed up with Spink and Ashley Wang to touch first in the Mixed 13-14 400 Free.  Bermudez, Arnold, Charlie Greenwood and Mason Menz added a win in the 11-12 Boy’s 200 Medley.

 

NCAP Top 16 Results

Event 5 Girl’s 11-12 200 Medley Relay

2 NCAP A: Nadia Thomas, Addie Pollitt, Madisyn Carter, Livia Venditti 1:55.08

7 NCAP C: Keira Gutierrez, Angela Testani, Hailey Hammond, Lexi Sawwa 1:59.86

12 NCAP B: Maria Grishaeva, Kristina Fleck, Campbell Scofield, Lexi Ries 2:02.15

 

Event 6 Boy’s 11-12 200 Medley Relay

1 NCAP B: Simon Bermudez, Lleyton Arnold, Charlie Greenwood, Mason Menz 1:50.23

8 NCAP C: Owen Cather, Noah Robinson, Alexander Rudin, Myles Carley 1:56.36

9 NCAP A: Misha Kojanov, Brandon Lesser, Paul Querijero, Jackson Tishler 1:56.70

 

Event 7 Girl’s 13-14 200 Medley Relay

2 NCAP A: Jordan Durocher, Maddie Allbright, Lauren Clark, Camille Spink 1:49.16

8 NCAP C: Anita Buchanan, Kira Runnels, Elena Harrison, Ellia Kweon 1:51.36

9 NCAP B: Kate Connors, Gracie Jansen, Ashely Wang, Kate Hallmark 1:51.47

 

Event 8 Boy’s 13-14 200 Medley Relay

1 NCAP A: Emil LaSida, Matthew Pianoto, Kris Lawson, Andrew Hendrickson 1:37.33

6 NCAP B: Jake Lowrey, Jordan Evans, Michael Mullen, Justin Huebl 1:41.73

13 NCAP C: Ryan Strotheide, Jordan Kelly, Logan Grant, Graham Schultz 1:46.67

 

Event 9 Mixed 11-12 400 Free Relay

2 NCAP A: Lleyton Arnold, Ainsley Taylor, Livia Venditti, Simon Bermudez 3:34.44

 

Event 10 Mixed 13-14 400 Free Relay

1 NCAP A: Camille Spink, Ashley Wang, Kris Lawson, Matthew Pianoto 3:21.19

 

Event 11 Girl’s 12&under 200 Back

2 Livia Venditti 2:10.19

6 Nadia Thomas 2:14.32

7 Ainsley Taylor 2:15.28

14 Lexi Ries 2:21.07

 

Event 12 Boy’s 12&under 200 Back

1 Lleyton Arnold 2:08.63

5 Owen Cather 2:14.25

8 Finn Bacon 2:17.26

13 Matthew Doty 2:17.21

15 Nate Sullivan 2:21.64

 

Event 13 Girl’s 13-14 100 Breast

9 Maddie Allbright 1:07.66

13 Clara Attar 1:09.64

14 Ellie Leonard 1:09.76

 

Event 14 Boy’s 13-14 100 Breast

1 Matthew Pianoto 1:00.23

2 Jordan Evans 1:00.39

7 Neo Matsuyama 1:02.50

8 Jordan Kelly 1:02.77

10 Adam Boudjemaa 1:03.25

10 Dan Wei Zuo 1:03.25

13 Leo Sowers 1:03.65

14 Brandon Gardner 1:03.77

 

Event 15 Girl’s 10&under 50 Breast

3 Julie Yang 36.50

5 Nina Wysocki 37.15

10 Lilla Wilbur 38.03

 

Event 16 Boy’s 10&under 50 Breast

1 Christopher DeVito 35.43

6 Jermaine Worthen 37.87

7 Michael Polifko 38.16

16 Chase Rabe 39.14

 

Event 17 Girl’s 11-12 50 Breast

11 Addie Pollitt 33.65

 

Event 18 Boy’s 11-12 50 Breast

2 Lleyton Arnold 30.08

4 Charlie Greenwood 31.68

14 Brandon Lesser 32.95

 

Event 19 Girl’s 13-14 200 Free

1 Camille Spink 1:48.96

2 Carly Sebring 1:48.97

9 Ellia Kweon 1:56.21

 

Event 20 Boy’s 13-14 200 Free

6 Matthew Pianoto 1:48.39

8 Andrew Hendrickson 1:49.79

9 Kris Lawson 1:48.69

 

Event 22 Boy’s 10&under 100 Free

4 Ian Kang 1:02.12

9 Chase Taylor 1:05.33

12 Charlie Penn 1:05.99

 

Event 23 Girl’s 11-12 100 Free

3 Ainsley Taylor 55.31

5 Livia Venditti 56.15

8 Lexi Sawwa 56.60

12 Hailey Hammond 57.54

14 Lexi Ries 57.68

16 Nadia Thomas 58.71

 

Event 24 Boy’s 11-12 100 Free

1 Simon Bermudez 49.23

12 Jackson Tishler 55.96

16 Victor Li 57.05

 

Event 25 Girl’s 13-14 100 Fly

1 Carly Sebring 56.36

2 Jordan Durocher 57.25

7 Margaret Shi 58.41

8 Kate Hallmark 58.95

9 Elena Harrison 57.50

 

Event 26 Boy’s 13-14 100 Fly

2 Emil LaSida 53.23

5 Kris Lawson 54.15

14 Justin Huebl 55.76

16 Andrew Hendrickson 56.59

 

Event 27 Girl’s 10&under 50 Fly

5 Anne Mulkey 31.75

7 Savannah Harris 32.57

13 Lilla Wilbur 33.12

14 Sofia Harms 33.26

16 Remy Casper 33.42

 

Event 28 Boy’s 10&under 50 Fly

6 Chase Taylor 32.41

11 Noah Aronoff 32.78

12 Charlie Penn 32.84

16 Michael Polifko 32.97

 

Event 29 Girl’s 11-12 50 Fly

1 Madisyn Carter 26.62

5 Hailey Hammond 28.08

9 Campbell Scofield 28.40

11 Vivian Pickeral 28.68

15 Zoe Dunn 29.23

 

Event 30 Boy’s 11-12 50 Fly

8 Finn Bacon 28.39

 

Event 31 Girl’s 14&under 400 IM

1 Camille Spink 4:23.08

3 Ashley Wang 4:23.24

4 Jordan Durocher 4:28.94

 

Event 32 Boy’s 14&under 400 IM

1 Michael Mullen 4:04.16

5 Neo Matsuyama 4:25.71

8 Leo Sowers 4:29.95

10 Jordan Kelly 4:27.81

11 Logan Grant 4:28.90

13 Dan Wei Zuo 4:30.62

15 Ryan Strotheide 4:33.04

 

Event 33 Girl’s 10&under 200 IM

9 Lilla Wilbur 2:42.89

11 Anne Mulkey 2:44.42

14 Ashley Giop 2:47,76

 

Event 34 Boy’s 10&under 200 IM

5 Ian Kang 2:37.27

6 Christopher DeVito 2:37.87

8 Chase Rabe 2:41.77

9 Lennox McDowell 2:38.58

13 Troy Utter 2:43.25

 

Event 35 Girl’s 11-12 200 IM

4 Madisyn Carter 2:17.36

10 Lexi Sawwa 2:20.60

 

Event 36 Boy’s 11-12 200 IM

1 Simon Bermudez 2:00.48

3 Lleyton Arnold 2:13.64

4 Charlie Greenwood 2:15.28

5 Noah Robinson 2:15.72

11 Connor Tain 2:18.29

14 Matthew Doty 2:24.10

16 Nate Sullivan 2:24.45

 

Event 37 Girl’s 13-14 800 Free Relay

2 NCAP A: Ashley Wang, Kate Hallmark, Ellia Kweon, Darby LeFaivre 7:50.66

13 NCAP B: Hannah Carmen, Angelina Sagaow, Sofia Thomas, Lauren Tucker 8:21.18

 

Event 38 Boy’s 13-14 800 Free Relay

1 NCAP A: Michael Mullen, Kris Lawson, Andrew Hendrickson, Emil LaSida 7:18.54

8 NCAP B: Nicholas Arndt, Jordan Kelly, Logan Grant, Jake Lowrey 7:43.62

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s